صفحه ها
دسته
دوستان وبلاگي
منابع و ماخذ وبلاگ
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 306528
تعداد نوشته ها : 352
تعداد نظرات : 72
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

لحظه به لحظه با روحِ خدا تا پیروزی:
شانزدهم بهمن

پژوهشگر: حسین صدیقی

چکیده: علمای خوزستان و جمعی از مردم در مدرسه علوی با امام خمینی ملاقات و گفتگو نمودند، امام خمینی طی سخنانی وحدت کلمه را رمز پیروزی ملت ایران دانستند و فرمودند: «ما تکلیفمان الان این است که دنباله این نهضت را بگیریم و همه با هم در صف واحد بدون اینکه اصلا امتیازی در کار باشد الا فی مقام الهدایة. و این راه را طی بکنیم و به آخر برسانیم».

امام خمینی در یک کنفرانس مطبوعاتی مهندس مهدی بازرگان را به عنوان نخست وزیر دولت موقت حکومت اسلامی ایران معرفی نمودند.

این کنفرانس ساعت هفده و هفده دقیقه امروز در سالن دبیرستان علوی تهران برگزار شد، در این کنفرانس مطبوعاتی بیش از 400 نفر خبرنگار و عکاس ایرانی و خارجی شرکت داشتند.

ابتدا امام خمینی طی سخنانی ضمن تشریح اوضاع آشفته ایران و تأکید بر غیرقانونی بودن رژیم پهلوی، مهندس مهدی بازرگان را به عنوان نخست‌وزیر دولت موقت معرفی نمودند و اعلام نمودند که «اطاعت از حکومت وی واجب است و مخالفت با این حکومت مخالفت با شرع است، قیام بر علیه شرع است» قیام بر علیه حکومت شرع جزایش در قانون ما هست، در فقه ما هست، جزای آن بسیار زیاد است».

پس از سخنان امام خمینی و معرفی نخست وزیر دولت موقت خبرنگار پرسش‌های خود را مطرح کردند. امام به این پرسش‌ها به اختصار پاسخ دادند. حضرت امام در پاسخ به این سؤال که [حضرت آیت‌الله فرمودید کسانی که این دولت را نپذیرند مجازات خواهد شد، اگر ارتش نپذیرفت چه پیش‌بینی می‌کنید و چه خواهید کرد؟] فرمودند: «ارتش چنان عملی را نخواهد کرد و اگر بکند اولا از طرف خدا مجازات خواهد شد و ثانیا در موقع مقتضی جزایی را که قانون اسلام تعیین کرده است اجرا می‌کنیم. اگر خدای نکرده چنین کردند اعلام می‌کنیم». سپس آقای بازرگان از امام تشکر کرد و اظهار داشت «این مأموریت یعنی سیاست دولت موقت و تشکیل حکومت در شرایط بسیار دشوار و خطرناک عظیم‌ترین شغل و وظیفه و در عین حال بزرگترین افتخاری است که به بنده واگذار شده است».

امام پس از سخنان بازرگان در بیانات کوتاهی از مردم خواستند تا «نظر خودشان را درباره دولت آقای مهندس بازرگان که دولت شرعی و اسلامی است اعلام کنند. هم به وسیله مطبوعات هم تظاهرات آرام در شهرها و در دهات و هر کجا که مسلمان هست». و در پایان حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی متن حکم انتصاب آقای بازرگان را از طرف امام خمینی قرائت کرد.

اطلاعات 17/11/1357 ، ص 8
کیهان 17/11/1357 ، ص 3
صحیفه امام ، ج 6 ، ص 61-56
نهضت روحانیون ایران ، ج 10 ، ص 227

***

علمای خوزستان و جمعی از مردم در مدرسه علوی با امام خمینی ملاقات و گفتگو نمودند، امام خمینی طی سخنانی وحدت کلمه را رمز پیروزی ملت ایران دانستند و فرمودند: «ما تکلیفمان الان این است که دنباله این نهضت را بگیریم و همه با هم در صف واحد بدون اینکه اصلا امتیازی در کار باشد الا فی مقام الهدایة. و این راه را طی بکنیم و به آخر برسانیم» که « سعادت این ملت که اجرای احکام اسلام و اجرای عدل اسلامی است. بلکه ان شاء‌الله تهیه بکنیم».

صحیفه جلد ششم ص 63-62
کیهان 18/11/1357 ص 5

***

جمعی از نمایندگان مستعفی مجلس شورای ملی در مدرسه علوی به حضور امام خمینی رسیدند، حضرت امام طی سخنانی فرمودند: « اما در طول مدت پنجاه سال یک مجلس قانونی نداشتیم. مجالس ما به ملت مربوط نبوده، این ملت به حساب نمی‌آمد».

امام خمینی با انتقاد از نحوه‌ی انتخابات با استناد به گفته شاه که گفته بود لیست نمایندگان را از سفارت نامه می‌آوردند افزودند که « اگر راست می‌گفت، مجالسمان مجالس آمریکایی بود و اگر دروغ می‌گفت و لیست نمی‌آوردند مجالسمان مجالس شاهنشاهی بود. مجلس ملت نبود، بنابراین هر کس از این مجلس ناشی شده غیرقانونی است، بلکه همه قوانین « و قراردادهایی که در این پنجاه سال [بسته] شده است، برخلاف قانون بوده» چون مجلس « مجلس ملی نبوده... این دولت که پیشنهاد کرده دولت متکی بر ملت» نیست.

صحیفه جلد ششم ص 64-63

***

امام خمینی در مدرسه علوی در دیدار با روحانیون، پرسنل نظامی و یازده تن از نمایندگان مستعفی مجلس شورای ملی ضمن تأکید بر غیرقانونی بودن دولت بختیار، اطاعت از دولت موقت را واجب و ضروری دانستند و فرمودند « قیام بر خلاف حکومت اسلامی قیام بر خلاف حق است و مجازات دارد... به همه ما اعلام می‌کنیم که آقای مهندس بازرگان حکومت شرعیه دارد از قبل من، و بر همه واجب است که اطاعتش را بکنید».
اسامی نمایندگان مستعمی عبارتند از:
1) حسن هرزند ( از مرند )، محمدصادق فرمان ( از کاشمر )، نورالله قدمی ( از کرج )، سید محمد جزایری ( از اردل چهارمحال و بختیاری )، کاظم اسکویی ( از سبزوار )، محمدصادق افتخار ( از لار )، حسن متولی ( از سبزوار )، جعفر عادلی ( از لاهیجان )، شهباز شهبازی ( از فیروزآباد فارس )، جلال پارسا مطلق ( از جیرفت )، جواد افتخاری ( از میانه ).

صحیفه امام جلد ششم ص 69
اطلاعات 16/11/1357 ، ص 2

***

حجت‌الاسلام محمدتقی فلسفی بعد از سالها ممنوع‌المنبر بودن در حضور دیدارکنندگان از امام خمینی در مدرسه علوی سخنرانی کرد. پس از سخنرانی ایشان امام فرمودند « اعلام کنید که از این پس منبر آقای فلسفی فتح شده است ».

علی دوانی، نهضت روحانیون ایران، ج 9 ص 244
اطلاعات 18/11/1357 ص 2
کیهان 17/11/1357 ص 2

16/11/1357 / 7 ربیع‌الاول 1399

***

آیت‌الله زاده قمی در اقامتگاه امام خمینی با معظم له دیدار کرد.

کیهان 16/11/1357 ص 8

منبع :

http://www.irdc.ir

 


سه شنبه بیست و دوم 11 1387
X